Kdo nasbírá nejvíc „petek“, papíru nebo kovu? Na tuto otázku odpovědělo i letos tradiční městské klání v třídění odpadu, do kterého se ve školním roce 2024/2025 opět zapojily desítky pardubických mateřských a základních škol. Slavnostní vyhodnocení sběrové soutěže, kterou město pořádá ve spolupráci se Službami města Pardubic, proběhlo v historickém sále radnice.
Zastupitelstvo města Pardubic drtivou většinou na svém 29. zasedání schválilo novou akcionářskou dohodu s majoritním akcionářem HC, HokejPce 2020, s.r.o., vlastněnou Petrem Dědkem. Tento krok řeší kumulovanou ztrátu HC, jejíž vyřešení jde za většinovým akcionářem HC, nastavuje jasný rámec spolupráce obou akcionářů a přispívá k dalšímu rozvoji HC na příštích dvacet let.
Zima v Pardubicích bude i nadále patřit bruslím a atmosféře, kterou si oblíbily tisíce obyvatel. Město plánuje pokračovat v tradici venkovního kluziště v areálu dostihového závodiště – a to minimálně do roku 2030. Zastupitelstvo města Pardubic schválilo záměr prodloužit spolupráci se společností Dostihový spolek a.s. o dalších pět zimních sezón.
Město se zaměřuje na lepší péči o městskou krajinu a ochranu ohrožených lokalit před povodněmi. Rada města na svém posledním jednání schválila zadání dvou důležitých zakázek v oblasti životního prostředí: přípravu projektové dokumentace na obnovu lesní cesty ve Svítkovském lese a vypracování studie protipovodňových opatření na tocích Chrudimka a Bylanka.
Rada města Pardubic schválila investiční záměr na novou základní školu T. G. Masaryka, která vyroste v areálu bývalých Masarykových kasáren. Půjde o jednu z největších investic do školství v historii města – její odhadované náklady činí téměř miliardu korun včetně DPH. Nová škola má reagovat na rostoucí počet dětí i rozvoj města a zajistit dostatek míst pro vzdělávání budoucích generací Pardubáků.
V Senátu Parlamentu České republiky proběhlo 28. veřejné slyšení, které se zabývalo návrhy legislativních změn reagujících na dlouhodobě kritizovaný proces posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Impulzem pro tuto debatu je konkrétní případ plánovaného znovuobnovení provozu spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví, proti kterému město Pardubice a okolní obce bojují již od roku 2007.
Na den přesně 110 let od spuštění provozu bývalé vojenské nemocnice otevřelo město Pardubice novou naučnou stezku, která připomíná jednu z největších vojenských nemocnic v Evropě za první světové války. Záložní vojenská nemocnice Pardubice měla kapacitu 10 000 lůžek a vznikla v rekordním čase pěti měsíců na rozloze 80 hektarů. Stezka s názvem „Karanténa: příběh zapomenutého lazaretu“ vede dnešním sídlištěm Dukla.
Ve východní části prvního městského obvodu probíhá rozsáhlá úprava dopravního značení, jejím cílem je zvýšení bezpečnosti silničního provozu, zlepšení přehlednosti v ulicích, navýšení legálních parkovacích míst a zároveň připravit prostor na možné budoucí změny v organizaci dopravy.
Jedna z nejvýraznějších dominant Pardubic, historická Zelená brána, prochází od loňského roku náročnou a velmi pečlivě připravovanou rekonstrukcí. Ačkoli původní stavební a restaurátorský zásah počítal s relativně omezeným rozsahem prací, odborné průzkumy, které se provádějí přímo v průběhu obnovy, přinesly nové poznatky. Ukázalo se, že zejména severní zdivo brány je v horším technickém stavu, než bylo možné dříve odhalit.
Již od roku 2014 zodpovídá statutární město Pardubice za koordinaci investic v rámci Hradecko-pardubické aglomerace poskytovaných v rámci evropských fondů. Tento tzv. integrovaný nástroj (ITI) má jen v tomto aktuálním programovém období 2021–2027 na starosti rozdělení téměř tří miliard korun z pěti různých evropských operačních programů. Tyto investice tudíž představují významnou součást financování klíčových projektů v území aglomerace.
Pardubice mají za sebou první rok v kolektivním systému Nevajgluj, který obcím kompenzuje náklady na úklid cigaretových nedopalků. Díky zapojení do tohoto systému si město letos nárokuje prostředky, které by jinak muselo uhradit ze svého rozpočtu.
Festival Zrcadlo umění i letos přinese pestrou přehlídku amatérských umělců, hudebníků, tanečníků, performerů a divadelních souborů. Ve dnech 11. a 12. června ožijí ulice Pardubic rozmanitým programem, který osloví děti, dospělé i seniory. Novinkou letošního ročníku je Hudební procházka – série hudebních vystoupení u kaváren a barů v historickém centru, která propojí zážitek z města s živou hudbou a interaktivními stanovišti pro celé rodiny.
V pondělí 2. června oficiálně začíná letní sezóna na pardubických koupalištích. Společnost PAP Pardubice o.p.s. otevře oblíbenou letní pláž v centru města i modernizované koupaliště na Cihelně, které po loňské zkušební sezóně vstupuje do plného provozu s řadou vylepšení.
Rada města rozhodla o výběru dodavatele veřejné zakázky na výsadbu krajinné zeleně katastru Nemošice v docházkové vzdálenosti od Dražkovic. Projekt, který vychází z koncepčního dokumentu Krajinářská studie Dražkovice a cíleně řeší doplnění chybějících krajinných struktur v extravilánu města, zrealizuje firma ARBO – Linné s.r.o.
Takřka rok propojuje severní a jižní část pardubického hlavního nádraží nová lávka, kterou postavila Správa železnic v rámci rekonstrukce železničního uzlu Pardubice. Statutární město Pardubice je připravené ji převzít do svého vlastnictví, finální slovo budou mít dnešní zastupitelé.
Město představilo architektonickou studii budoucího parku v městské části Cihelna. Studie, kterou zpracoval ateliér Míza architekti, navrhuje komplexní podobu zeleného veřejného prostoru o rozloze přes 4 hektary. Nový park má posílit síť sídelní zeleně, nabídnout rekreační i komunitní využití a stát se hlavním prvkem udržitelného rozvoje této rychle se rozvíjející části města.
Radní města chtějí velkou proměnu Husovy ulice. Dva městské bytové domy v širším centru čeká obnova, která z nich udělá moderní, úsporné a dostupné bydlení pro širokou skupinu lidí – od mladých rodin přes seniory až po osoby se zdravotním znevýhodněním. Cílem města je nejen opravit staré domy, ale vytvořit z této lokality plnohodnotnou čtvrť pro různé generace. V rozpočtu města navrhují uvolnit 10 milionů korun (5 milionů korun letos a 5 milionů v roce 2026), aby mohli co nejdříve zahájit…
Park Na Špici, oblíbené místo odpočinku i aktivního trávení volného času v centru Pardubic, se dočká vylepšení. V rámci plánovaných úprav zde bude odstraněna asfaltová pěší cesta, která aktuálně prochází přírodní proměnou, a místo ní vznikne zatravněný pás.
Rada města Pardubic schválila strategii, která stanovuje jasná pravidla pro umisťování výdejních boxů ve veřejném prostoru. Dokument se stane koncepčním podkladem pro plánování a úpravy veřejných prostranství a pomůže městu řešit rostoucí tlak na jejich využívání s ohledem na dopravu, estetiku i dostupnost.
Rada města Pardubic schválila připojení k Deklaraci o spolupráci na vytvoření svazku obcí metropolitních oblastí a aglomerací České republiky. Jde o přímou návaznost na jednání primátorů čtrnácti největších měst České republiky, které proběhlo v Praze 16. dubna 2025. Na tomto setkání byla projednávána témata budoucích strategických investic, evropských fondů, zajištění kritických služeb, rozvoje infrastruktury i digitální a inovační transformace. Společným jmenovatelem diskuse bylo posílení…