Aktuálně

 • Na provozu desítek svých budov chce město šetřit provozní náklady na energie

  Radnice plánuje v letošním roce opět více ušetřit na provozních nákladech. V průběhu roku rozšíří stávající energetický dispečink ze čtyř na všechny objekty základních a mateřských škol a na další administrativní budovy v majetku města Pardubic. Rozšíření dispečinku na všechny budovy město přijde na čtyři miliony korun, výhledově by měl energetický dispečink dohlížet na spotřebu energií na většině ze zhruba šedesáti budov v majetku města.

 • Výstavbě autobusového nádraží už nic nebrání

  Poslední překážka, která ještě bránila výstavbě dopravního terminálu B v Pardubicích, je zřejmě překonána. K dohodě spěje jednání města s nájemci posledních dvou bytů v domě, který má být během výstavby nového terminálu částečně zbourán. Nájemci si již vybrali byty z majetku města a v dohledné době by měla být podepsána dohoda mezi oběma stranami. Přestěhování do nových bytů nebude podle rozhodnutí nájemníků řešením dočasným, ale trvalým.

 • Co s nepořádkem kolem kontejnerů? Pomůže sešlapávání plastových lahví

  Jednou z možností je také rozšíření kontejnerových stanovišť, které však naráží na prostorové možnosti města a v některých případech i nesouhlas obyvatel, druhou variantou je častější svoz odpadu. Pardubičtí občané přitom v letošním roce za stávající rozsah služeb zaplatí stejně jako loni, tedy 650 korun.

 • Obnova třešňovky na Červeňáku začíná!

  Léta zanedbávané stromy lidé ze spolku Pestré Polabí „vyprostí“ ze sevření náletových dřevin, vzrostlé stromy arboristicky ošetří a mladým semenáčkům dají prostor pro další růst a postupnou obměnu třešňovky.

 • Jan Nadrchal: Veřejné projednání o spalovně chceme opět v aréně

  Statutární město Pardubice bude usilovat o to, aby se veřejné projednání o obnově provozu spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví konalo znovu v aréně. Projekt, který samosprávy v regionu odmítají, provází i velký odpor veřejnosti. Do haly, kam se vejdou tisíce lidí, může přijít kdokoli, koho téma zajímá.

 • Přijaté Zásady otevírají cestu udržitelnému rozvoji

  Podpora kvalitní výstavby ve městě, sjednocený postup uvnitř úřadu, spolupráce na řešení veřejné infrastruktury a občanské vybavenosti či zrychlení přípravy projektu a jeho realizace. To vše přináší nové Zásady statutárního města Pardubice pro spolupráci s investory.

 • Pardubice plánují vybudovat Centrum pro komplexní využití odpadu

  Co nejefektivnější využití veškerého tříděného odpadu ve městě, takový efekt by mohlo mít nové Centrum pro komplexní využití odpadu. Vzniknout by mohlo například v průmyslové zóně v Semtíně, podílet by se na něm měli i soukromí investoři. Organizace Služby města Pardubic by měla vybudovat v první řadě dotříďovací linku, vytříděné suroviny by pak prodávala jejich zpracovateli, který by působil ve stejném areálu.

 • Město hledá provozovatele skateparku

  Pardubice zahájily koncesní řízení, na jehož konci by měl být znám nový provozovatel skateparku nacházejícího se v ulici Kapitána Bartoše. Zájemce, který v řízení uspěje, se bude o areál starat po dobu sedmi let a jeho úkolem bude zajistit bezpečnost areálu, který je ideálním místem pro všechny milovníky skateboardů, BMX kol, inline bruslí nebo koloběžek.

 • Terminál B postaví společnost BAK

  Pardubice znají firmu, která pro město postaví dopravní terminál pro meziměstskou autobusovou dopravu. Ve veřejné soutěži na stavbu terminálu B, který bude navazovat na terminál městské hromadné dopravy před pardubickým hlavním nádražím, v tendru zvítězila pražská společnost BAK s nabídkovou cenou přes 106,3 milionů korun, s daní tedy téměř 129 milionů korun.

 • Martin Charvát: Nekoupit spalovnu v Rybitví se ukazuje jako promarněná příležitost

  Město Pardubice ve čtvrtek 13. ledna podalo na Ministerstvo životního prostředí nesouhlasné vyjádření k obnovenému záměru Modernizace spalovny průmyslových odpadů, provozovna Pardubice, Rybitví. Proces posouzení vlivu na životní prostředí spustilo Ministerstvo životního prostředí na základě přepracované dokumentace záměru a jeho vlivu na životní prostředí, kterou předložil majitel spalovny. Předmětem záměru je zájem majitele o zásadní rekonstrukci a znovu uvedení do provozu dlouhodobě odstavené…

 • Pardubice si nechaly zpracovat zásady pro spolupráci s investory

  Podpora kvalitní výstavby ve městě, sjednocený postup uvnitř úřadu, spolupráce na řešení veřejné infrastruktury a občanské vybavenosti či zrychlení přípravy projektu a jeho realizace. To vše by měly přinést nové Zásady statutárního města Pardubice pro spolupráci s investory, o kterých budou tento měsíc jednat pardubičtí zastupitelé.

 • Letiště Pardubice hlásí 138% nárůst cestujících

  Pardubické letiště loni přepravilo 80 796 cestujících, předloni kvůli koronavirové pandemii klesl počet pasažérů na 34 238. „Je to pro nás velice pozitivní výsledek a věříme, že příští sezona přinese ještě lepší číslo,“ řekla manažerka rozvoje a marketingu Mária Ministrová k loňskému výsledku.

 • Město dostalo pod stromeček legionářskou medaili

  Město medaile nejen předává, ale také získává. Tu poslední obdrželo od Československé obce legionářské, která se tak rozhodla tímto způsobem ocenit dlouhodobou podporu činnosti obce, především při rekonstrukci Larischovy vily, na kterou Pardubice v průběhu tří let vyčlenily patnáctimilionovou dotaci.

 • Pardubice se budou znovu vyjadřovat ke spalovně

  Radnice má již k dispozici přepracovanou verzi dokumentace EIA, jejímž cílem bylo posoudit možné vlivy modernizace spalovny v Rybitví na životní prostředí. Pro Pardubice to znamenalo během svátků obsáhlý materiál prostudovat a do 13. ledna 2022 na Ministerstvo životního prostředí zaslat veškeré připomínky.

 • Pardubice oslaví třicetileté partnerství s německým Selbem

  Před třiceti lety Pardubice navázaly jedno z prvních mezinárodních partnerství s městem bílého porcelánu, německým Selbem. Téměř dvacetitisícové město leží pouhých 15 kilometrů od hranic s Českou republikou a díky jeho poloze, tedy poměrně snadné dostupnosti, patří Selb k těm partnerským městům, s nimiž Pardubice spolupracují nejintenzivněji. Obě města se proto rozhodla letitou spolupráci v rámci kulatého výročí náležitě oslavit.

 • Počet cestujících v pardubické MHD vzrostl, není ale jako před pandemií

  Počet cestujících v městské hromadné dopravě v Pardubicích se loni proti roku 2020 zvýšil, stále ale nedosáhl množství pasažérů jako v době před pandemií koronaviru. V průběhu letošního roku se situace stabilizovala, byla z 80 procent na úrovni roku 2019, na konci srpna a září se čísla začala významně zlepšovat až k 90 procentům.

 • Plníme slib: Žádné flikování, ale pořádná oprava koupaliště

  Na listopadovém jednání zastupitelstva byl stažen bod, který se týkal investičního záměru pro opravu koupaliště Cihelna. Hnutí ANO 2011 poté, co část koaličních zastupitelů na poslední chvíli změnila názor a od radou města a finančním výboru schváleného způsobu financování revitalizace se distancovala, přislíbilo přijít s vlastním řešením.

 • Návrh městského rozpočtu prošel proinvestiční revizí, proto ho hnutí ANO 2011 podpořilo

  Zastupitelstvo města Pardubic na svém čtvrteční jednání schválilo městský rozpočet pro rok 2022, a to ve výši tři miliardy korun. Koaliční strany vedly dlouhá jednání o přípravě rozpočtu hlavně v oblasti priorit. Díky aktivitě zástupců z hnutí ANO 2011 je rozpočet proinvestiční i pro nový rok.

 • Dálnice D35 je o kus delší. Další výstavbu urychlí liniový zákon, věří Martin Kolovratník

  O 12 610 metrů se rozrostla dálniční síť v České republice, od středy 15. prosince 2021 se řidiči mohou projet po novém úseku dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Časům.

 • Stavaři položili první sloup nové severní tribuny Letního stadionu

  V Pardubicích začala v pondělí 13. prosince 2022 výstavba nové severní tribuny letního fotbalového stadionu. Dosud stavební firma pouze bourala část původní konstrukce západní tribuny. Cena přestavby má dosáhnout asi 385 milionů korun a zatím se nemění.