Pardubice oslaví třicetileté partnerství s německým Selbem

Před třiceti lety Pardubice navázaly jedno z prvních mezinárodních partnerství s městem bílého porcelánu, německým Selbem. Téměř dvacetitisícové město leží pouhých 15 kilometrů od hranic s Českou republikou a díky jeho poloze, tedy poměrně snadné dostupnosti, patří Selb k těm partnerským městům, s nimiž Pardubice spolupracují nejintenzivněji. Obě města se proto rozhodla letitou spolupráci v rámci kulatého výročí náležitě oslavit.

„Na partnerství Selbu a Pardubic se tehdejší představitelé obou měst dohodli na podzim roku 1991 a letos v říjnu, po třiceti letech od stvrzujícího podpisu této dohody začaly oslavy vzájemné spolupráce – na ledové ploše hokejové arény v rámci přátelského utkání. Další vlnu oslav zahájíme příští rok v únoru a od května budeme ve slavení naší mezinárodní spolupráce pokračovat až do konce roku 2022, kdy je uzavře výstava rosenthalského porcelánu ve Východočeském muzeu v Pardubicích,“ nastínil celoroční připomínku česko-německého partnerství primátor města Pardubic Martin Charvát.

V podzemní části galerie Mázhaus na Pernštýnském náměstí se hned první únorový týden příštího roku rozeběhnou workshopy pro pardubické základní školy o technice výroby porcelánu. Postup výroby bude představen na panelech s výkladem lektora přímo z porcelánky a děti si budou moci také samy vyzkoušet malování na porcelán. Speciálně pro připomínku našeho partnerství navrhli designéři ze selbské porcelánky Porzellanikon porcelánový odlitek ve tvaru koňské hlavy vycházející z loga Pardubic.

Některé termíny workshopů budou určeny pro veřejnost. Ta bude mít také možnost nahlédnout pod pokličku výroby rosenthalského porcelánu, poznat úspěšné série výrobků i technologické postupy v rámci komorní výstavy „Rosenthal – příběh bílého zlata“, která se uskuteční také v galerii Mázhaus ve stejném období jako workshopy. Souběžně se bude v pardubickém infocentru pod Zelenou bránou konat výstava s názvem Bavorský rok, která kromě Selbu představí celý bavorský region a nabídne mimo jiné spoustu zajímavých tipů na výlety.

V květnu osloví město ve spolupráci s Goethe Institutem pardubické základní školy v rámci Dne s němčinou a pokusí se o zapojení dětí i učitelů do zábavně-vzdělávacího projektu v německém jazyce v co největším počtu. Německé gastronomické zajímavosti by mohly zaujmout nejen milovníky dobrého jídla a pití, a to v polovině května v rámci akcí oblíbeného Multikulturního týdne. Pořadatelé plánují jeden den věnovat gastronomii Bavorska, představit by se mimo jiné měl tamní pivovar Krombacher.

Závěr oslav se přesune do Tyršových sadů, kde město plánuje venkovní panelovou výstavu, a v prosinci na pardubický zámek – Východočeské muzeum připravuje výstavu historických sbírek rosenthalského porcelánu. Veřejnosti by měla být přístupná do jara 2023. Zástupci obou spřátelených měst se tradičně potkávají na kulturních a sportovních akcích, vzhledem k úctě k tradicím se Pardubice pravidelně prezentují na selbských vánočních trzích. Spolupráci navázaly také některé naše a německé základní školy.


První písemný záznam o Selbu, který leží na úpatí nejsevernějšího výběžku pohoří Fichtelgebirge, pochází z roku 1281, městské právo mu bylo uděleno v roce 1426. Roku 1857 zde Lorenz Hutschenreuther založil první porcelánku a vytvořil tak pro lidi, pracující do té doby v tkalcovství, nové pracovní příležitosti. Selb se záhy stal centrem německé průmyslové výroby porcelánu, vedle užitkového se zde vyrábějí též měřicí přístroje, technická keramika a energetická technika. Selb nabízí četné možnosti ke sportovní a kulturní činnosti. Ve velkoryse zmodernizovaném městském divadle, kde se konají nejrůznější představení a kulturní akce, vystupovaly i pardubická Komorní filharmonie, Východočeské divadlo, vystavovali zde pardubičtí sochaři a malíři. V Selbu najdeme také zimní stadion, který patří k nejkrásnějším v celém Německu.