Plníme sliby: MŠ Kamarád se dočká rozšíření

Kapacita mateřské školy na Dukle by se v budoucnu měla rozrůst o dalších 100 míst. Umožní to nová přístavba MŠ Kamarád v ulici Teplého, která je spádová pro děti nejen z Dukly, ale také Višňovky a Svítkova.

Návrh stavby, který pro město zpracovala společnosti Air atelier, dnes odsouhlasili radní města a jednat o něm včetně potřebného pokrytí finančních prostředků na další stupně projektové dokumentace budou ještě zastupitelé na svém čtvrtečním jednání.

Třetí školský obvod, kam MŠ Kamarád spadá, i přesto, že radnice postavila úplně novou školku ve Svítkově a navyšuje další kapacity, již vykazuje téměř stoprocentní naplněnost. Hlavní snahou vedení města je vytvořit pro děti moderní vzdělávací prostředí s funkčním a bezbariérovým zázemím. Odhadované náklady dle vypracovaného návrhu stavby od architektů Air atelier činí necelých 79 milionů korun včetně DPH, součástí této částky přitom je, vzhledem k rostoucím cenám na stavebním trhu, již započítaná třináctimilionová rozpočtová rezerva.

Odbor školství, kultury a sportu pardubického magistrátu vidí výhodu v přístavbě této školky v Teplého ulici i v její velmi dobré dostupnosti pro rodiče z celého spádového obvodu.

Přístavbu město plánuje postavit ve východní části pozemku, kde se v současné době nachází parkoviště, sklad odpadu a také průchod do zahrady. „Stavební úpravy by měly obsahovat nejen vybudování zcela nových tříd, upraveno bude v rámci projektu také okolí školky včetně herních prvků. Jelikož přístavba bude napojena na stávající objekt, zaměřili jsme se v projektu přístavby na to, aby bylo možné využívat stávající zahradu. Současné parkoviště nahradí nové průjezdné parkoviště se šikmým parkovacím stáním,“ informuje primátor Pardubic Martin Charvát s tím, že nová část nebude na stávající budově nijak konstrukčně závislá, a přitom s ní bude provozně propojená trojicí dodatečně vybouraných průchodů.
Částečné rekonstrukce se dočká i stávající budova školky.
 
Několika novinek se dočká také venkovní prostor, který bude doplněn o modulární buňky skladů hraček a nové herní prvky zahrnující například lezeckou stěnu či kreslící tabuli. Počítá se i s dostatkem míst krytého stání pro jízdní kola. V dalších stupních projektové dokumentace bude prověřena vhodnost realizace zelené extenzivní střechy na budově přístavby školky.
 
Pardubice mají ambici ucházet se o dotaci v novém programovém období ITI Hradecko-pardubické aglomerace. „Dotace na navýšení kapacity mateřských škol by mohla pokrýt až 90 procent způsobilých nákladů, z toho 85 procent evropská dotace a 5 procent státní rozpočet,“ doplňuje náměstek pro dotační politiku Jan Nadrchal.
 
Realizace přístavby by mohla odstartovat v roce 2024, do té doby radnici čeká výběrové řízení na projektanta dalších stupňů projektové dokumentace až po provedení stavby, finální předložení investičního záměru a projektové dokumentace na jednání Zastupitelstva města Pardubic a podání žádosti o dotaci.