Stavaři položili první sloup nové severní tribuny Letního stadionu

V Pardubicích začala v pondělí 13. prosince 2022 výstavba nové severní tribuny letního fotbalového stadionu. Dosud stavební firma pouze bourala část původní konstrukce západní tribuny. Cena přestavby má dosáhnout asi 385 milionů korun a zatím se nemění.

Podle primátora Martina Charváta město s dodavatelem stavby jedná, ale cena dosud zůstává zachována. „Pouze u víceprací, které si radnice objednala, se promítnou zvýšené náklady na stavební materiál, zatím navýšení činí asi pět milionů korun. Na letní stadion chtějí Pardubice získat dotace z Národní sportovní agentury,“ uvedl.

Stavební firma si převzala stadion v dubnu. Po modernizaci zůstanou tribuny na jednotlivých světových stranách samostatné. „Zachován musí být vzhled historické západní tribuny, která je památkově chráněná. Kapacita stadionu bude 4600 diváků a bude mít parametry pro první ligu,“ informoval Martin Charvát s tím, že v budoucnu by bylo možné dostavbou tribun za brankami zvýšit počet míst na 6600 a dostavbou rohů až na 8000.

„Stadion by měl být dokončen v lednu 2023, aby fotbalový klub už mohl hrát svá utkání od jarní sezony na domácím stadionu,“ řekl primátor města. FK Pardubice po 51 letech loni postoupil do první ligy, zatím musí hrát své domácí zápasy ve vršovickém Ďolíčku, kde sídlí Bohemians Praha 1905.

Stadion v Pardubicích vznikl ve 30. letech minulého století podle návrhu architektů Karla Řepy a Ferdinanda Potůčka jako Masarykův všesportovní stadion. Kromě fotbalového hřiště původně obklopovala areál 400 metrů dlouhá škvárová atletická dráha a 500 metrů dlouhý cyklistický ovál s klopenými zatáčkami.

Zahájení stavby se nyní zúčastnil také architekt Miroslav Řepa, syn Karla Řepy, který byl jedním z tvůrců původního návrhu letního stadionu. S novou podobou areálu je poměrně spokojen a chápe, že kvůli vysokým nákladům a nutnosti rychle modernizovat stadion pro parametry první ligy je projekt úspornější, než byla původní představa města.


Ku příležitosti slavnostního položení prvního sloupu na novou severní tribunu Letního stadionu přednesl primátor Martin Charvát svůj projev:

Vážení přátelé,

na úvod bych chtěl poděkovat všem, kteří od začátku stáli za tímto projektem a podporovali jej. Nesmím zapomenout na svou kolegyni Helenu Dvořáčkovou, která byla lídrem v přípravě a za politický segment stála vepředu a vždycky se snažila celý projekt posouvat dopředu. Chci rovněž poděkovat Jaroslavu Hruškovi, který odešel do důchodu, ale byl vedoucím odboru majetku a investic a od začátku měl projekt na starosti. Dále děkuji všem lidem, kteří od začátku na projektu spolupracovali.

Nesmím zapomenout na legendu pardubického stavebnictví – pana architekta Miroslava Řepu, který přinášel svoje poznámky, jak by měl projekt vypadat.

Musím poděkovat také společnosti PORR, která do soutěže přišla se svým nápadem a návrhem. Jak jsme byli všichni v nejistotě, jak to dopadne, tak chci říci, že jejich inženýrský a architektonický tým se s tím projektem opravdu perfektně popral a já doufám, že ve finále v lednu roku 2023 všichni oceníme, jak se povedlo stánek z roku 1930 rekonstruovat.

Už jsem zažil u Machoňovy pasáže, že lidé chodili se dívat a ptát, co je vlastně to nové. Že to nové bude vkusně zabudováno a že tam bude nová duše spolu s novými technologiemi, abychom zde mohli hrát prvoligový fotbal.

Jsem velmi rád, že tu dneska stojíme, že jsme dotáhli projekt tak daleko, že už nám stojí první sloup. Věřím, že FK Pardubice, které nás svými výkony až trochu předehnalo, tak v roce 2023 sem vyběhne k prvoligovému utkání a že nám sem přivede ty nejlepší české týmy. Přeji jim, aby se jim tady dobře hrálo v kvalitním zázemí.

Věřím také, že společnost PORR všechny závazky dodrží, přestože nás čeká ještě dlouhá cesta k cíli, tak cítím, že jsme dobrými partnery, kteří se vždy domluvili.

Děkuji všem a fotbalistům přeji mnoho úspěchů, aby sem dovedli první ligu. Zároveň přeji hodně štěstí i mládežnickým fotbalistům, kteří jsou základem FK Pardubice i do budoucna.

Děkuji!